Kartomantie - kartomancie - nauka o výkladu karet

 
 

Určitě jste se již s tímto pojmem někdy či někdy setkali. Mohli jste například někde slyšet nebo vidět napsaný. Víte však, co toto slovo znamená?

 

Kartomantie jako taková se dá vystihnout souslovím a to „vykládaní karet“.

Kořeny této – řekněme disciplíny, jsou hodně hluboké a přesněji sahají někdy ke konci 15. století. Právě v tomto období se objevuje v Německu první kniha, ve které je popsán způsob použití hracích karet.

Není tajemstvím, že konkrétně výklad karet je nejčastěji přisuzován cikánům – není to rozhodně nic hanlivého, je však pravdou, že cikáni šířili tuto nauku, praxi či vědomí i mimo Evropu, takže se výklad karet dostal do všech koutů světa.

Pojem kartomancie – cartomancy se objevuje někdy koncem 18. století ve Francii, kde však výklad karet není novinkou.

 

Cikánské karty

Pravdou je, že se pro výklad karet stal řekněme hlavní doménou tarot, přesto však jistý francouzský muž, povoláním věštec a mimo jiné parukář jménem Eteilla používal při svém věštění klasické karty, jako známe dnes v případě, že třeba hrajeme Kanastu či Prší. 

Pan Eteilla, ale vyřadil karty s čísly 2-6 a k těm zbylým kartám doplnil obrázky včetně klíčových slov a přesně tyto karty využívali a měli v oblibě právě cikáni, snad i proto tyto karty dostaly přízračný název a to Cikánské karty.

 

 

Karty Madam Lenormand

Ve Francii, na přelomu 18. a 19. století se dostává do popředí jistá Madam Marie Lenormand. Je Vám její jméno povědomé? Pokud ano, tak určitě víte, že tato dáma měla se ve Francii těšila velké slávě a byl známa jako „Sybila Paříže“. 

Madam Lenormand volně navázala na svého kolegu, pana Eteilla a stejně jako on i ona používala při věštění klasický balíček karet. Přesto si však sama začala tvořit nové karty, které dnes známe jako karty Madam Lenormand. 

Původně vytvořila na 60 karet, dnes je však znám trochu jiný počet a to konkrétně 36. symboly, které jsou vyobrazeny na jejich kartách jsou založeny na jejich vlastních zkušenostech a pro ní samotnou tudíž měly velký a hluboký význam. Obsahovaly kromě kreseb a obrázků také znamení hvězd, souhvězdí, ba dokonce i celé hvězdné konstelace, které sloužily na  velmi přesné určování času. Zvláštností jejích karet bylo, že ona sama, ovlivněna tarotem nebo numerologií či jinou formou okultní tradice, dala každé kartě poněkud unikátní výklad, který se nepodobá žádnému jinému karetnímu systému.

Karty Madam Lenormand jsou v dnešní době velice oblíbené, snad i proto, že jsou jasné, srozumitelné a poselství v nich skryté je krásně čitelné i pro laiky. 

 

 

Vykládací karty

Tyto karty jako takové mají nepřebernou škálu druhů a typů. Princip jejich výkladu je však víceméně obdobný. Nebudu se rozepisovat zde o jejich kořenech, o tom jak vznikly a kdy, jelikož existuje nesčetné množství těchto karet a pořád nové vznikají. 

Já sama za sebe mohu uvést, že jsem například vlastníkem několika sad od Doreen Virtue.

 

 

Tarot - tarotové karty 

Troufám si říci, že tarotové karty jako takové jsou nám všem známy v různých podobách a to jak například tarot pana Aleostra Crowleyho, tak Rider-Waite Tarot či Andělský tarot, Tarot Archandělů, Egyptský tarot, Marseilský tarot aj.

Kořeny tarotu sahají opravdu hluboko a máme-li je nějakým způsobem datovat k určitému období, pak se některé zdroje v tomto ohledu rozcházejí. V podstatě není přesně jasné kdy a odkud se tarot vzal. Některé zdroje uvádí, že už byl znám v době vlády faraonů, některé zase, že se objevil až v Evropě.

 

 

Tak to je tedy pár slov o nauce výkladu karet, tedy kartomancie.

 


Kontakt

Lenka Miriam Vyškovská

IČ: 08930805; Zlín
+ 420 732 434 712


Korálky od čarodějky 

- náramky z drahých minerálů

www.koralkyodmiriam.cz

 

Photo

https://www.facebook.com/photovyskovsky

Spolupráce

www.astrovikend.cz

www.avalounuh.cz