První čakra - KOŘENOVÁ ČAKRA

Hlavní čakra - je zákládní - kořenová čakra, která se nazývá Múladhára

 

Barva: červená
Element : Země
Smyslová funkce (symslový prožitek) : čich
Základní princip: tělesná vůle - být
Části těla: vše pevné - tzn. kosti, zuby, páteř, nehty, tlusté střevo, prostata, tvorba krve, stavba buněk, konečník
Žláza: nadledvinky - prodkují adrenalin a noradrenalin, které mají za úkol přizpůsobovat krevní oběh momentální potřebě. Tak je tělo připravené k akci amůže okamžitě reagovat požadovaným způsobem. Také mají vliv na vyrovnávání teploty v těle.
Vyživuje: tlusté střevo a pohybový aparát

kde je najdeme: v perineu u kořene páteře

 

 

 

Jak už je v záhlaví uvedeno, tak se jedná o hlavní čakru, která nás spojuje s fyzickým světem. Tato čakra nám dává sílu prosadit se a vytrvat.  Pomáhá nám  s budováním excistence, materiálním zabezpečením a také uchováním si vlastního druhu rodiny.

Je pro nás životně důležitá, a to poroto, že je důležitým základem a paramenem viality pro vyšší čakry. poskytuje nám jakýsi základ, pevnou půdu, na níž si můžeme stavět náš život.

Přitahují ji jednoduché činnosti související se schopnosti zůstat naživu.

Tato čakra by měla být v rovnováze se sedmou čakrou a to proto, abychom si dokázali udržet svou rovnováhu.

 

 

Pokud nám kořenová čakra nepracuje správně, může dojít je zdravotním problémům, jako jsou například:

zácpa, hemeroidy, zánět tlustého střeva, průjem, chladné neprokrvené prsty u nohou a rukou, frekvence močení, zánět močového měchýře, osteartóza kyčelního kloubu, ledvinové kameny, hypertenze, hypotenze, impotence, vrozené deformace chodidel.

 

Zároveň nám pomáhá i s řečí těla:

Jelikož  je čakra umístěná v oblasti křížové kosti, kostrče, konečníku, močového měchýře a pohlavního orgánu lze leccos o daném člověkovi vyčíst.

Pokud se  někdo necítí dobře, pociťuje úzkost nebo se necítí bezpečně, pak je běžné, že tuto oblast si chrání svýma rukama nebo nohama. pokud má kolem sebe obtočené nohy, tak lze vyčíst z tohoto postoje, že má nedostatek sebedůvěry a velkou nejistotu. Tento typ lidí má často obranné postavení a odmítá nové myšlenky, které by jim mohli jakkoliv otřást s jejich  vratkým životem.

Nevyrovnanost jde vidět také u lidí, kteří klidně neposedí nebo dokonce nepostojí, což je výraz jejich pocitu, že neumějí pevně stát na zemi. Také oblasti, kde se v těle nadměrně ukládá tuk, vyjadřuje potřebu ochrany v těchto místech. Velký zadek znamená přání být ochraňován v bezpečí, silné nohy (hlavně u žen) slouží jako zátěž někomu, kdo tu ve skutečnosti nechce být a odráží nejistotu a přecitlivělost.
 

Pokud tato čakra nefinguje správně je vaše tělesná konzistence slabá a máte málo duševní i fyzické síly na překonání čehokoliv. Mnoho věcí vám v životě děla starosti. Možná máte také pocit, že ztrácíte půdu pod nohama nebo se cítíte zcela nepřítomeni. Proto vám život připadá jako břímě, ne jako život.

Pokud je v harmonickém souznění, pak je vše v pořádku, vy se vítíte silní, plni síly, duševního i fyzického vyrovnání, pokud je však naopak v disharmonickém  souznění, pak krouží vaše myšlení jen kolem materiálního vlastnictví a jistoty, stejně jako kolem smyslových požitků ... jídla, alkoholu, sexu. To, co se vám líbí chcete také vlastnit, aniž byste přemýšleli o následcích. Zároveň vám může být velmi zatěžko otevřeně brát i dávat. Máte tendenci se pojistit. Neschopnost něčeho se vzdát je nezřídka vyjádřena ve formě zácpy a tloušťky. V extrémních případech jednáte předrážděně a hněvivě, zuřivě či agresivně. Nesmírné prosazování vlastních přání.