Spánková paralýza

 

Co to znamená a odkud se vzala spánková paralýza? Dá se ji nějak bránit?

První je důležité si uvědomit, že se jedná o stav, kdy se nacházíme někdy mezi spánkem a bděním. V tuto chvíli je ještě náš mozek činný a tak není schopen rozeznat úplně realitu od snění a pravdou je, že leckoho dokáže docela slušně vyděsit.

Spánková paralýza přichází a odchází tak rychle, jak se dokáže objevit a také může udeřit kdykoliv bez ohledu na pravidelnost, jejím opakem bývá považována náměsíčnost.

Často přijde nečekaně a jakmile k ní dojde, tak se můžeme setkat s halucinacemi v podobě různých zvuků, které nejsou obvyklé, stejně tak jako, že je v místnosti s námi ještě někdo další nebo také můžeme vidět obrazy, výjevy, které nám nejsou nikterak příjemné. Během spánkové paralýzy můžeme mít pocit, že nás někdo sleduje, může se nám hůře dýchat a co víc... cítíme se ohromeni a nejsme sto žádného pohybu, ba dokonce zvuku. Je to stav, který nás absolutně ochromí a my s tím nemůžeme nic udělat ... vlastně můžeme - k tomu se dostaneme o pár řádků níže ....

Každý z nás vnímáme spánkovou paralýzu různě, někdo například cítí něco tíživého na hrudníku, někdo zase jakoby z něj mělo vyprchat všechno štěstí, někdo cítí třeba, že jej někdo dusí atd. Pocitů a vjemů je kolem spánkové paralýzy nespočet a stejně tak je to i s trváním spánkové paralýzy. U někoho trvá jen kratičkou dobu, v řádech několika vteřin či minut, dle některých dostupných informací dokonce i hodinu a troufám si říci, že v mém okolí snad už všichni mí známí tento stav prodělali. Někdo s lehčí formou, někdo s tou těžší formou.

Paralýza spánku bývá zařazována k nemocem typu jako je porucha spánku a jeden ze spouštějících faktorů je stres, dále pak únava, fóbie z něčeho či chlad, nemoc, po-stresové únavy, nedostatek odpočinku, nepravidelná strava, špatný životní styl atp. Spouštěčem může být i více faktorů najednou.

A jak se ji bránit?

Asi úplně stoprocentní návod jak se bránit není znám, ale pokud si uvědomujete, že právě u vás dochází ke spánkové paralýze, zkuste zmobilizovat všechny své síly a pokuste se třeba pohnout svaly v tváři nebo nějak pohnout s očima. Lidé se v takovém stavu nejčastěji soustředí na nohy a ruce, ale ty bývají paralýzou zcela ochromené. Pokud spánkovou paralýzu rozeznáte, zkuste zachovat klid, nepanikařte, v klidu vyčkejte, až stav sám pomine.

Legendy o spánkové paralýze

Spánková paralýza bývá někdy nazývána syndromem „staré čarodějnice“. Tento název vyplývá z toho, že lidé často vnímali přítomnost další, jakoby nadpřirozené bytosti v jejich blízkosti, a zároveň nepříjemné pocity dušení a tlaku na hrudníku. V Africe je spánková paralýza označována jako čarodějnice, která jezdí po zádech ochromeného. Čínská kultura hovoří o duchovi, který člověka tlačí do postele. Japonci užívají pro tento stav název kanashibari, znamená svázaný, či dokonce kovem upevněný. V Turecku se označuje karabasan – temný lis. Legendy hovoří o stvoření, které ve spánku napadá lidi a tlačí jim na hrudník a vyráží jim dech. V Řecku a na Kypru lidé věřili, že spánková paralýza nastává ve chvíli, kdy duch se zvířecí podobou se snaží oběti ukrást řeč nebo jí sedí na hrudníku a chce ji udusit. Tento duch se jmenoval „Mora“, což je podobný název, který se pro tento stav užívá na Islandu a to „Mara“. Ve Vietnamu přichází uprostřed noci „Šedý duch" a unáší oběti daleko za hory. V Zanzibaru se úděsný Popobawa přitiskne lidem ve spánku na hrudník tak, že křičí, aniž by vydali hlásku.

(Legenda je čerpána z internetu)

Jak se tedy můžeme ubránit spánkové paralýze? Tady je pár tipů ....

·         Vyvětraná ložnice

·         Uklidňující barvy

·         Nejméně hodinu před spaním nepijte kávu ani čaj

·         Pro klidný spánek si před spaním dopřejte koupel s levandulí nebo jasmínem

·         Před spaním uvolněte mysl relaxací, meditací, odpočinkem – např. posezením u svíčky nebo vonné lampy

·         Pokud se Vám do dvaceti minut po ulehnutí nepodaří usnout, zkuste vstát a číst si něco příjemného, rozhodně ne dlouhou dobu čekat, až se spánek 

         dostaví.

·         PS: V mém případě pomáhá křišťál na ruce a andílek na nočním stolku ;-)

 

Věřím, že jsem vám, alespoň malinko osvětlila tento pojem a budu ráda, za jakékoliv vaše reakce.

S úctou k vám, vaše L. Miriam V.